SUPLA – Zdalny włącznik komputera

2022-11-15 2 Przez klimas

Jesteś poza domem i potrzebujesz zdalnie włączyć komputer ? Nie ma nikogo w domu aby włączył komputer ? Funkcja Wake On Lan nie działa ? Nic nie szkodzi, z pomocą przychodzi Chinski wynalazek z chipsetem ESP8285 + Firmware Gui Generic.

Zaczniemy od zakupu modułu z AlliExpress.

Link: https://pl.aliexpress.com/item/1005004472114803.html (aktualny na 22.04.2023)

Rysunek 1 – Zdjęcie madułu

Jak się przyjrzymy jest tam układ ESP8285. Mamy też przycisk do przełączenia urządzenia w stan konfiguracji oraz 4 gold piny gdzie podłączamy się do płyty głównej i podłączamy przycisk power. Dokładny opis pinów znaleziony w internecie pomoże nam w konfiguracji oprogramowania Gui Generic wgranego do płytki.

Można zrobić to prosto (jako switch) albo mądrze (jako „furtka”) gdzie sterowanie otwarciem/zamknięciem jest sterowaniem pinem PowerON (oraz – z wejścia „przełącznik” PowerSW input lokalnie), a wejście „PS_is_on” to wejście ustawione jako krańcówka (ustawiona jako ta, co wykrywa czy furtka jest otwarta, czy zamknięta. Oczywiście podmienimy grafiki w Supli na odpowiadające komputer włączony/wyłączony – i mamy zadawanie stanu, oraz po faktycznym przełączeniu – pokazywanie stanu (bo nim zamknie się system po naciśnięciu power chwilkę zajmie). Jak komputer się wyłączy nasza „furtka” będzie widoczna jako zamknięta. Przekaźnik ustawimy jako automat schodowy z nastawą wystarczającą 0,5s aby podać impuls do naszego komputera.

Nasz XY-WPCE jest na układzie ESP8285 (1M). Poniżej szczegółowy opis GPIO.

GPIO00 wolny (zwieramy do GND przed programowaniem)
GPIO01 TX
GPIO02 LED (active HIGH) 
GPIO03 RX
GPIO04 Config button
GPIO05 PowerON output (active HIGH) 
GPIO12 PC is on / Pc is off 
GPIO10 PowerSW input (active low)

Na wyjściu są dwa transoptory – połączone przeciwnie – tak by było obojętnie jak się wepnie kabelek do płyty głównej (i gdzie jest plus a gdzie minus w wejściu w płycie głównej) – po prostu dwa tranzystory na wyjściu są w przeciwnych kierunkach, i razem się oba zwierają to któryś będzie zawsze w dobrą stronę przewodzić. Piny – rozstaw 1.27 (2x gęściej niż klasyczny goldpin 2.54).

Rysunek 2 – Opis pinów oraz GPIO

Dowolnym programatorem musimy wgrać firmware który pobieramy ze strony https://gui-generic-builder.supla.io/ Wybieramy płytkę: ESP8285. Zaznaczamy opcje: Przekaźniki, Przyciski, Krańcówki i ewentualnie Pushover aby otrzymywać powiadomienia o tym że komputer został włączony. Następnie należy wlutować się w piny GND, TX, RX, +3.3V i pamiętajmy podłączyć GND na pin GPIO0 aby przy podłączeniu płytki była w stanie przyjąć oprogramowanie.

Oprogramowanie wgrywamy przez stronę Gui Generic zaraz po wygenerowaniu softu lub możemy do tego użyć NodeMCU PyFlasher.

Myślę że każdy sobie poradzi z wgraniem Firmware. Czas zacząć się zabrać za konfigurację płytki. Poniżej pokażę jakie GPIO należy ustawić w poszczególnych sekcjach ustawień. Jakby ktoś nie wiedział jak przeprowadzić pierwszą konfigurację to zapraszam do zapoznania się z tą instrukcją.

Rysunek 3 – Konfiguracja przekaźników
Rysunek 4 – Ustawienia przekaźnika
Rysunek 5 – Konfiguracja przycisków
Rysunek 6 – Ustawienia przycisku
Rysunek 7 – Ustawienia krańcówek

Jak już ustawimy przekaźnik, przycisk i krańcówkę zostanie ustawić tylko LED i przycisk przejścia w tryb konfiguracji,

Rysunek 8 – Konfiguracja ogólna

Jak wspomniałem ustawiamy jeszcze w Cloud ikonki i funkcje „furtki” dla krańcówki.

Rysunek 9 -Ustawienia kanałów w cloud.supla.org

To już wszystko co musieliśmy ustawić. Dodatkowo można dodać powiadomienie pushover o załączeniu komputera.