SUPLA test Licznika Energi WiFi LEW-01

2022-12-07 2 Przez klimas

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym testerem Licznika Energi WiFi który niebawem pojawi się w sprzedaży. Testowane urządzenie podłączamy przed obwodem który chcemy mierzyć. Maksymalne obciążenie jakie możemy wykorzystać to 16A czyli około 3600W. Licznik montujemy w rozdzielni tak samo jak standardowy automatyczny wyłącznik nadprądowy.

Rysunek 1 – Zdjęcie poglądowe na LEW-01

Jak widać urządzenie pasuje w standardowe obudowy na zabezpieczenia. Swój egzemplarz będę użytkował w szafie serwerowej dlatego zastosowałem taką małą zgrabną rozdzielnicę a raczej obudowę w wersji natynkowej.

Rysunek 2 – Podłączenie przewodów cz.1
Rysunek 3 – Podłączenie przewodów cz. 2

Jak widać na rysunku numer 1 i 2 podłączenie jest bardzo proste. Podłączamy zasilanie L (brązowy) na dolny lewy styk śrubowy a obciążenie czyli nasz odbiornik na dolny prawy styk. W moim przypadku jest to gniazdo 230V. Natomiast przewód N (niebieski) na górny lewy styk. Z prawego górnego styku przewód neutralny doprowadzamy do styku N w naszym gnieździe. Dodatkowo podłączamy od góry gniazda przewód ochronny (żółto-zielony). Gdy już mamy wszystkie połączenia składamy i montujemy rozdzielnię w miejscu docelowym i podłączamy odbiornik.

Rysunek 3 – Zamontowana rozdzielnia z LEW-01 i gniazdem odbiornika

Gdy już wszystko jest zainstalowane należy dodać LEW-01 do Supla Cloud i skonfigurować. Na naszym koncie włączamy Rejestracje nowych urządzeń i dokonujemy konfiguracji Licznika Energii WiFi. Kolejnym krokiem jest ustawienie parametrów licznika.

Rysunek 4 – Konfiguracja parametrów LEW-01

Ustawiamy cenę za kWh oraz walutę. Dodatkowo możemy nadać nazwę kanału oraz lokalizację w której ma się wyświetlać nasz licznik energii. Urządzenie już na etapie produkcji jest kalibrowane więc nie musimy dokonywać kalibracji. Dodatkowo dodałem LEW-a do serwera Zabbixa i widzę parametry z ostatnich 24 godzin.

Rysunek 5 – Wykres wskazań LEW-01 z ostatnich 24 godzin

Moim zdaniem bardzo przydatne urządzenie dzięki któremu możemy kontrolować zużycie energii przed odbiorniki domowe. Można użyć jako podlicznik i monitorować np. każde z pomieszczeń z osobna jak również konkretne urządzenia. Należy jednak pamiętać aby obciążenie nie przekraczało wartości obsługiwanej przez licznik. Jeszcze na koniec załączam podgląd wszystkich parametrów które odczytamy w aplikacji SUPLA.

Rysunek 6 – Odczyt parametrów w aplikacji SUPLA

Zapraszam do dyskusji na temat urządzenia. Jeżeli czegoś zabrakło lub masz pytania zostaw komentarz pod artykułem.