SUPLA THW-01 – Cztery dodatkowe termometry DS18B20

2023-01-22 2 Przez klimas

Zakupiłeś Termometr i wilgotnościomierz WiFi pod SUPLE firmy Zamel lub masz taki zamiar? Chcesz wzbogacić sterownik o dodatkowe cztery pomiary temperatury? Dobrze trafiłeś. Ten wpis jest specjalnie dla Ciebie.

Co potrzebujesz zakupić:
– Sterownik SUPLA THW-01 (1szt.)
– Sonda pomiarowa DS18B20 (4szt.)

Zdjęcie 1 – SUPLA THW-01 + cztery sondy DS18B20

Potrzebne narzędzia:
– Lutownica grotowa lub stacja lutownicza
– Pasta lutownicza i cyna
– Kawałek przewodu
– Ewentualnie jakieś złączki i końcówki na przewód

W opakowaniu sterownika SUPLA THW-01 znajdziemy między innymi:
1) Przewód zasilający micro USB
2) Sterownik THW-01
3) Podstawka magnetyczna
4) Instrukcja obsługi urządzenia

Zdjęcie 2 – Zawartość opakowania

Pierwszym krokiem jaki możemy wykonać jest zdemontowanie magnesu z podstawy montażowej aby uzyskać dostęp do punktów montażowych. Aby tego dokonać łapiemy podstawę jak na poniższym zdjęciu i wciskamy kciukiem aby nasz magnes zdemontować. Dzięki temu uzyskamy dostęp do możliwości montażu podstawy.

Zdjęcie 3 – Zdemontowanie magnesu z podstawy montażowej
Zdjęcie 4 – Punkty montażowe w podstawie po zdjęciu magnesu

Jeżeli mamy przygotowaną podstawę magnetyczną możemy przystąpić do otwarcia naszego czujnika. Aby to zrobić łapiemy za obudowę i kciukami przekręcamy tak aby znacznik z zablokowanej kłódki wskazywał odblokowaną.

Zdjęcie 5 – Kierunek odblokowywania obudowy czujnika

Po odblokowaniu i otwarciu obudowy należy odkręcić dwie śrubki wskazane na poniższym zdjęciu.

Zdjęcie 6 – Śrubki które odkręcamy

Po odkręceniu płytki od obudowy musimy zdecydować czy od spodu (Zdjęcie 7 – 1) czy od góry płytki (Zdjęcie 7 – 2) przylutujemy przewody dla naszych sond pomiarowych. Bez znaczenia czy wybierzemy opcję pierwszą czy drugą musimy pamiętać aby wyciąć kawałek plastiku (Zdjęcie 7 – 3) aby swobodnie przez otwory wyprowadzić przewody dla termometrów czyli +3.3V, DATA i GND.

Zdjęcie 7 – Wyprowadzenie przewodów +3.3V, DATA oraz GND dla termometrów

Aby przylutować przewody od spodu płytki (Zdjęcie 7 – 1) nałóż trochę pasty lutowniczej i przełóż przewody przez otwory w płytce. Następnie przyłóż rozgrzaną kolbę lutownicy i cynę do przewodu. Poczekaj aż się przylutuje. Jeżeli wybierzesz opcję drugą (Zdjęcie 7 – 2) nałóż pastę lutowniczą na otwory. Rozgrzaną kolbę lutowniczą przyłóż wraz z cyną do otworów i je pobiel. Następnie pobielone końcówki przewodów przyłóż do punktów lutowniczych i delikatnie lutownicą nagrzej aby przylutować.

Zdjęcie 8 – Lutowanie przewodów

Gdy zakończymy proces lutowania przewodów musimy złożyć nasz czujnik. Niezależnie czy przylutujemy od góry czy od dołu nasze przewodu musimy trafić nimi w 3 z 5 dziurek w obudowie. Jak dla mnie najwygodniej jest przylutować się od góry płytki czyli po stronie gdzie jest widoczny opis pinów (+3.3V, DATA, GND).

Zdjęcie 9 – Składanie czujnika

Po złożeniu czujnika możemy przylutować złącze dla naszych termometrów (Zdjęcie 10) i założyć końcówki kablowe na nasze termometry (Zdjęcie 11).

Zdjęcie 10 – Czujnik THW-01 z wyprowadzonym złączem dodatkowych termometrów
Zdjęcie 11 – Zakończenie przewodów czujników końcówkami

Możemy też bezpośrednio przylutować na stałe nasze czujniki DS18B20. Wszystko jest kwestią gustu. Gdy już mamy wszystko polutowane, poskładane i poskręcane przystąpimy do instalacji termometrów w chmurze. Przed tym podłączamy THW-01 do źródła zasilania i upewniamy że zapaliła się zielona dioda (powinna mrygać).

Logujemy się do naszego konta cloud.supla.org i w prawym górnym rogu klikamy w przycisk aktywujący rejestrację nowych urządzeń.

Zdjęcie 12 – Włączamy rejestracje urządzeń

Kolejnym krokiem jest z dowolnego telefonu lub komputera z łącznością wifi podłączyć do THW-01. W przypadku telefonu wybieramy połączenia WiFi i szukamy na liście sieci zaczynającej się od nazwy ZAMEL-THW-01 (Zdjęcie 13 -1).

Zdjęcie 13 – Łączenie z THW-01 poprzez WiFi

W przypadku komunikatu „Internet może być niedostępny” wybieramy opcję „Łącz zawsze” (Zdjęcie 13 -2). Gdy już zostaniemy połączeni z sterownikiem przechodzimy do przeglądarki internetowej w telefonie i wpisujemy adres 192.168.4.1. Powinna nam się pojawić strona konfiguracyjna gdzie ustawiamy:

Network name – nazwę SSID naszej sieci WiFi
Password – hasło do naszej sieci WiFi
Server – adres naszego serwera SUPLA dostępny w cloud w zakładce moja SUPLA
E-mail – adres mailowy naszego konta w cloud
Firmware update – klikamy w tę opcję i zmieniamy NO na YES aby nasz THW-01 dokonał aktualizacji firmware

Zdjęcie 14 – Strona konfiguracji

Po wstępnej konfiguracji klikamy na „SAVE”. Klikając w „SHOW ADITIONAL THERMOMETERS” sprawdzimy czy nasze termometry są poprawnie rozpoznawane. Powinny nam się ukazać 4 termometry oraz ich adresy.

Zdjęcie 15 – Dodatkowe 2 z 4 termometry

Jeżeli wszystko działa jak należy klikamy „SAVE & RESTART” i czekamy na pojawienie się naszych termometrów w chmurze i aplikacji.

Zdjęcie 16 – THW-01 + DS18B20 w Cloud

Gratuluje właśnie stałeś się posiadaczem THW-01 z dodatkowymi czterema pomiarami temperatury przy pomocy sond DS18B20. Dodatkowo możesz sobie oznaczyć numerami na czujnikach i opisach w cloudzie termometry aby wiedzieć który jest który. Możesz przyłożyc do czegoś ciepłego i poczekać na zmianę odczytu w aplikacji a następnie okleić odpowiednią cyfrą. Pamiętaj że THW-01 ma tryb uśpienia więc pomiary są aktualizowane co jakiś czas. Teraz wystarczy zamontować podstawę i termometry i cieszyć się pomiarem z 4 dodatkowych miejsc. Poniżej zdjęcie na którym widać jak sobie oznaczyłem poszczególne sondy.

Zdjęcie 17 -Oznaczenie sond DS18B20

Zapraszam do dyskusji oraz zapisania do Newslettera aby być na bieżąco z nowymi wpisami na moim blogu.